سوگلی ناصرالدین شاه +عکس

در وب گردی 30:20 مطلبی

راجع به سوگلی ناصرالدین شاه درج شده

دختر چوپانی که سوگلیسوگلی سوگلی های ناصرالدین شاه

 سوگلی‌های ناصرالدین شاه شد + عکس
انیس الدوله (فاطمه سلطان امامه‌ای)

 سوگولی سوگولی‌ها و ملکه

ناصرالدین شاه بوده است.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ فاطمه ملقب به انیس‌الدوله همسر مورد علاقه و سوگلی حرم‌سرای ناصرالدین‌شاه قاجار، پادشاه ایران بود.فاطمه، دختر نورمحمد نامی، در کودکی یتیم شد و مادرش نیز مجددا ازدواج نمود. فاطمه به ناچار در امامه نزد عمو و عمه خود زندگی سختی را به چوپانی می‌گذراند. عمویش صفر و عمه‌اش نسا نام داشتند. او دو برادر دیگر هم به نام‌های حبیب‌الله و محمدحسن داشت که بعدها به حکومت قم و درجه امیرتومانی رسیدند و به القاب معظم‌السلطنه و معظم‌الدوله مفتخر شدند.آشنایی ناصرالدینشاه و انیس‌الدوله در یکی از سفرهای شکار شاه اتفاق افتاد. در سفری که شاه برای شکار به حوالی امامه رفته بود، دختر چوپانی را می‌بیند و پس از اندکی مصاحبت، او را خوش صحبت و شیرین زبان می‌یابد و با خود به تهران می‌آورد. انیس الدوله ابتدا به دست جیران سپرده می‌شود تا آداب معاشرت بیاموزد. با مرگ جیران (سوگلی قبلی شاه) خانه و اثاث او به انیس‌الدوله سپرده می‌شود و او به تدریج مقام و نفوذ لازم را پیدا می‌کند.
انیس‌الدوله نسبت به شاه وفاداری حیرت انگیزی داشت. او پس از ترور ناصرالدین‌شاه تا زمان مرگ عزادار بوده و زمانی که اتابک حقوق وی را بصورت یک بسته اسکناس برای وی فرستاد، با مشاهده تصویر ناصرالدینشاه بر اسکناس‌ها، غش کرد و پس از چند ساعت فوت نمود!!
او نخستین ملکه ایران است که تا اروپا مسافرت کرد. او با شاه تا مسکو همراه بود ولی حضور دختران اشراف‌زاده روسی و مراسم غربی در جریان خوش‌آمدگویی از آن‌ها باعث برخورد فرهنگی شد و ناصرالدین‌شاه انیس‌الدوله را به تهران برگرداند. ماجرا چنین بود که به محض اینکه شهردار مسکو از ورود انیس‌الدوله اطلاع یافت، تا دروازه شهر رفت و تلاش کرد تا دسته گلی تقدیمش کند، برای گریز از چنین دردسرهایی، مشیرالدوله به شاه توصیه کرد تا انیس‌الدوله را به تهران بازگرداند.

در نوشتن این داستان چند نکته قابل تا مل هست . که ممکن است مد نظر نویسنده بوده برای درک بیشتر

اینکه چوپان زاده ای که بخت یارش بود وسوگلی ناصرالیدن شاه شد

وفاداری زنان روستایی به شوهرانشان و همچنین استعداد ، هوش و زکاوت آنان در اداره کردن امورات مربوط به خود

و دیگری اینکه شاهان بیشتر به روستائیان علاقه مند میشدند برای انتخاب همسران  نزدیک به خود.

خداوند اگر زحکمت ببند دری زرحمت گشاید در دیگری

و مورد بعد منتظر نظر شما عزیزان هستم ببینم که چرا   ...  

/ 0 نظر / 20 بازدید