جامعه ایران ** چو ایران نباشد* تن من مباد
ای که از کوچه ی معشوقه ی ما می گذری برحذر باش که سر می شکند دیوارش
نویسنده: امیر رضامحمودی - چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٦

ششم فروردین ماه ؛

جشن زادروز زرتشت

زادروز" اشو زرتشت " پیامبر ایرانی شامگاه دوشنبه در نیایشگاه" درب مهر" اصفهان توسط زرتشتیان این شهر جشن گرفته شد.

به گزارش پایگاه خبری تقریب ، موبد زرتشتیان اصفهان با تشریح چگونگی آیین زرتشتی گفت: در حدود ‪ ۳‬هزار و ‪ ۷۴۵‬سال پیش زرتشت در منطقه آذربایجان غربی بدنیا آمد.

"موبد بهزاد نیكدین" افزود: در چنین روزی در زمان فرمانروایی" لهراسب"، زرتشت در خانه پدرش دركنار رود "درجی" كه به دریای " چس چست" (ارومیه) می‌ریخت،از مادری به نام"دغدو" زاده ‌شد و چون نام خاندان پدرش "اسپیتمان" بود او را "زرتشت اسپیتمان" نام نهادند.

وی افزود: "اندیشه، گفتار و كردار نیك"به عنوان سه ركن اساسی زندگی هر انسان آزاده می‌تواند باشد كه زرتشت در سه هزار و اندی سال پیش، برای انسانها به یادگار گذاشت.

وی ارزشهای اخلاقی را از آموزه‌های تمام پیام آوران الهی دانست و تصریح كرد:"راستی و درستی" به عنوان یكی از این آموزه‌هاست كه زرتشت در این‌باره می‌گوید،" راه در جهان یكی است و آن راه راستی است".

وی تصریح كرد: زرتشتیان ، ایران را سرزمین آبا و اجدادی خود می‌دانند و برای حفظ و حراست آن حاضر به جانفشانی هستند.

نیكدین اضافه كرد: امیدواریم كه در سال جدید تمام ایرانیان دست در دست هم با اتحاد و خردورزی و بدون در نظر گرفتن عوامل تفرقه كشور خود را آباد كنند.

وی كشور ایران را دارای فرهنگ ‪ ۱۲‬هزار ساله دانست و گفت: با مراجعت به فرهنگ و تمدن غنی ایران زمین می‌توان از ورود فرهنگ كشورهای بیگانه جلوگیری كرد.

وی افزود: افتخار ایرانیان همین بس كه بیش از سه هزار سال است كه موحد ویكتاپرست هستند و بتی را پرستش نكردند.

در پایان این مراسم، زرتشتیان برای موفقیت همه ایرانیان و سربلندی ایران به نیایش پرداختند.

ششم فروردین ماه هر سال جزو تعطیلات رسمی زرتشتیان است.
منبع : بازتاب

رضامحمودی
امیر رضا محمودی . خداوندا دوستانی دارم که در اعماق قلبم جاى دارند؛ آنان شایسته محبتند و یادشان مایه ى آرامش جان، در این لحظه هاى پایانى سال عزت و غرور شان التیام و اعتلا و سلامت و شاد بدارشان.
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :